Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Body mass index (BMI) – má vždy pravdu?

Body mass index (BMI) – má vždy pravdu?
Zdielať

Použili ste BMI kalkulačku a tá vám oznámila, že máte nadváhu a bolo by potrebné niečo zhodiť? Má kalkulačka vždy pravdu? Alebo − ako je to naozaj? Prezradíme v našom článku.

Čo je to index telesnej hmotnosti (BMI)

BMI, čiže index telesnej hmotnosti (z anglického body mass index), sa často používa ako meradlo obezity. Vyjadruje vzťah medzi telesnou hmotnosťou a výškou.

Výpočet BMI

BMI vypočítame tak, že našu hmotnosť v kilogramoch vydelíme druhou mocninou výšky v metroch. Aby sme nemuseli počítať sami, pomôže nám BMI kalkulačka.

Za normálnu hodnotu sa označuje výsledok v rozmedzí 18,5 − 25. BMI pod 18,5 signalizuje podváhu alebo podvýživu, nad 25 nadváhu a hodnoty nad 30 rôznu mieru obezity.

Je BMI spoľahlivý ukazovateľ?

Index BMI nemožno brať ako presný ukazovateľ − ide skôr o jeden z nástrojov určenia. Väčšinou BMI kalkulačky nezahŕňajú ďalšie okolnosti, ako sú vek, pohlavie, rasa, objem svalovej hmoty, telesná konštitúcia, atď.

Napríklad aktívni športovci alebo kulturisti môžu mať BMI vyššie ako 30 a napriek tomu nie sú obézni. Alebo naopak starší ľudia s BMI pod 25 obézni byť môžu. Je to dané objemom svalov a rozložením telesných tukov. Pre deti, tehotné a dojčiace ženy tieto hodnoty neplatia vôbec.

Je BMI jediným ukazovateľom hmotnosti?

Nie je. A ako sme si už povedali, môže byť aj nepresné. Ďalšími ukazovateľmi sú napríklad:

 • Rohrerov index, čo je index telesnej plnosti. Používa sa predovšetkým pre naše ratolesti v puberte, kedy BMI dáva veľmi nepresné výsledky.
 • Brocov index udáva, koľko kg nám chýba alebo prebýva k hranici normálnej váhy. Keďže zohľadňuje iba osoby s telesnou výškou 155 − 165 cm, priveľmi často sa nepoužíva.
 • WHR index je pomerom medzi obvodom pásu a bokov. Rozdeľuje postavy na 3 typy. Pomocou tohto rozdelenia môžeme zistiť, kde sa nám ukladá telesný tuk.
 • WHtR (WSR) index je pomerom medzi obvodom pásu a výškou. Tento údaj by mal byť najpresnejší.

Čo všetko dokáže BMI kalkulačka

Mnoho BMI kalkulačiek už zohľadňuje nielen výpočet iba podľa výšky a hmotnosti, ale aj podľa veku, pohlavia, telesnej aktivity a obvodu pásu a bokov. Tie už potom spočítajú aj náš bazálny metabolizmus (ten tvorí až 70 % bežného denného výdaja energie), odporúčaný príjem kalórií a typ postavy.

Prečo je dôležitý obvod pásu pri meraní hmotnosti

Obvod pása je veľmi dôležitý ukazovateľ rozloženia telesného tuku. Vypovedá aj o zdravotnom riziku. S obvodom pása okrem iného súvisí aj riziko metabolických ochorení (napr. cukrovky) či kardiovaskulárnych chorôb.

Rozloženie telesného tuku sa u žien a mužov líšia. Pre ženy je typické uloženie predovšetkým v oblasti zadku a stehien (typ hruška). U mužov sa tuky ukladajú hlavne v oblasti brucha (typ jablko). Táto lokalizácia u mužov zvyšuje riziko cukrovky, vysokého krvného tlaku, infarktu a ďalších ochorení.

Rizikovým sa u žien označuje obvod pása > 80 cm (veľmi rizikový nad 88 cm), u mužov nad 94 cm (veľmi rizikový nad 102 cm).

Aké riziká hrozia pri vysokej hodnote BMI

Medzi časté „vedľajšie účinky" obezity patrí:

 • bolesť a väčšie opotrebenie kĺbov (prevažne kolien a bedier),
 • bolesti chrbta,
 • častá únava,
 • hormonálna nerovnováha,
 • poruchy plodnosti,
 • vysoký krvný tlak,
 • dna,
 • koronárne ochorenia,
 • dýchavičnosť,
 • cukrovka, atď.

Nízka hodnota BMI a jej riziká

Niektorí jedinci majú k podváhe genetické predpoklady. Väčšinou však býva podváha príznakom choroby. Môže byť spôsobená aj odmietaním potravy a následným chudnutím. Veľmi často potom smeruje k poruchám príjmu potravy a ochoreniam ako sú bulímia a anorexia.

Chorí bulímiou alebo anorexiou môžu viac trpieť depresiami, podráždenosťou, nesústredenosťou, únavou, poruchou hormonálnej rovnováhy, nadmerným vypadávaním vlasov, rednutím kostí, náchylnosťou k infekciám, veľmi nízkym tlakom. V závažných prípadoch môžu skončiť zlyhaním srdca.

BMI detí

U detí (do cca 20 rokov veku) sa mení hmotnosť de facto každý mesiac. Pre obe pohlavia sa mení rôznou rýchlosťou. Rovnako ako u dospelých platí, že BMI nie je vždy zodpovedajúce tomu, ako dieťa vyzerá. Zistené BMI slúži len ako indikátor pre prípadné ďalšie vyšetrenia, ktoré vie vyhodnotiť rozloženie telesného tuku a prípadné zdravotné riziká. Ak chcete zistiť, či je váha a výška dieťaťa v norme, informujte sa u svojho detského lekára. Vývoj váhy a výšky dieťaťa je zaznamenaný tiež v zdravotnom preukaze dieťaťa pri pravidelnej kontrole u pediatra.

Všetky zdravotné, nutričné či liečebné tvrdenia sú v rámci legislatívy EÚ výrazne obmedzené. Pri tvorbe článkov smieme vychádzať iba zo schválených tvrdení, ktoré uvádza platná legislatíva.

Mgr. Pavla Horáková

Mgr. Pavla Horáková

12. máj 2021
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Čo je to prostata a ako môže ovplyvniť zdravie muža? Ako môžu byť životný štýl a prevencia nápomocné v predchádzaní problémov s prostatou? Prezradíme v našom článku.

viac

Čo spôsobuje bolesť v päte a ako sa s ňou vysporiadať? Poradíme v našom článku.

viac

Je CBD olej naozaj tak výnimočný? Na čo je vhodný? A čo je to endokanabinoidový systém? Prezradíme vám odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie priedušiek, pre ktoré je typické, že po rôznych vyvolávajúcich podnetoch dochádza k záchvatom dýchavičnosti alebo kašľa na podklade zúženia dýchacích…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.