Doprava zadarmo nad 20 €. Prihláste sa k newsletteru!
MojaLekáreň.sk

Arnika a jej účinky

Arnika a jej účinky
Zdielať

Arnica montana, prha arnika, arnika horská, zlatá arnika. Táto krásna horská trvalka dorastá do výšky 60 cm a už z diaľky spoznáte jej čarovné žltooranžové kvety. Ale pozor, netrhať! Arnika je u nás totiž chránená.

Chránená bylinka

Arnika je zákonom chránená a vo voľnej prírode (najviac v Krkonošiach a na Šumave) sa môžete kochať jej kvetmi od júna do augusta. Má rada svetlé lúky a horské pasienky. Pretože v našich krajinách patrí k ohrozeným druhom, vo farmácii sa používa arnika najčastejšie z rakúskych a švajčiarskych Álp. Liečivá je celá – od kvetov, cez stonku až po odnože.

Arnika nie je pre každého

Nejeden bylinkár a liečiteľ považuje práve arniku za jednu z najliečivejších rastlín vôbec. V žiadnom prípade však nie je vhodná pre deti a tehotné ženy, tak je silná. Veľmi opatrní musíte byť aj pri vnútornom užití.

Čo dokáže arnika 

Najviac sa užíva zvonka – má unikátnu schopnosť normalizovať funkcie obehovej sústavy. Používa sa vo forme tinktúry, krémov a gélov na modriny a najrôznejšie podliatiny. Obklad namočený v arnikovej tinktúre môžete na modrinu klásť niekoľkokrát denne. Príliš koncentrovaný roztok ale môže pokožku popáliť, odporúčame teda kupovať tinktúry od odborníkov.

Tinktúrou z arniky horskej môžete potierať tiež opuchy, vykĺbenia či vyvrtnutia – podporuje zdravie našich kĺbov. Mierne zahrieva, a preto je často súčasťou najrôznejších mastí na uvoľnenie svalov, ktorými sa natierajú hlavne športovci, a masážnych olejov. 

Vyrážate na dovolenku do prírody? Arniková tinktúra by vám nemala chýbať v batohu. Má totiž silne dezinfekčné účinky – nikdy ju ale nenalievajte do otvorenej rany! Dokáže zmierniť opuch pri bodnutí hmyzom, stačí uštipnutie niekoľkokrát potrieť a je to.

Arnika a jej vnútorné užitie

Aj keď menej často, arniku je možné použiť aj vnútorne. Hlavne s ňou ale musíte opatrne, pretože môže vyvolávať alergické reakcie. Arnika je účinný antioxidant podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Prospieva dobrému tráveniupriaznivo ovplyvňuje pečeň a využíva sa aj na prečistenie organizmu. Pozitívne ovplyvňuje tiež dýchací systém.

Pamätajte ale, že arnika by sa mala vnútorne užívať len pod dohľadom lekára, aby nedošlo k otrave.  

Všetky účinky arniky v kocke:

  • Pomáha udržať zdravie našich kĺbov
  • Podporuje správne fungovanie obehovej sústavy
  • Upravuje opuchy
  • Urýchľuje vstrebanie modrín a krvných podliatin
  • Prispieva k dobrému tráveniu a stavu pečene
  • Prečisťuje organizmus
  • Podporuje prirodzenú obranyschopnosť

Arnika je jednou z najsilnejších bylín, ktoré nám príroda ponúka. Keď ju budeme využívať s rozmyslom, rada sa nám odvďačí. Arniku horskú si môžete kúpiť v podobe masážnych olejov, mastí, gélov, tinktúr, kúpeľových solí a krémov

Arnika a homeopatia

Arnica montana sa využíva aj vo forme homeopatických preparátov. Použitie je obdobné, ako v bežnej medicíne. V prípade akútnych ťažkostí sa podávajú nižšie potencie, teda 9 CH, 15 CH viackrát denne. Všeobecne platí, čím skôr je homeopatický liek podaný, tým lepšie pôsobí.

13. júl 2020
Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Je CBD olej naozaj tak výnimočný? Na čo je vhodný? A čo je to endokanabinoidový systém? Prezradíme vám odpovede nielen na tieto otázky.

viac

Astma bronchiale je chronické zápalové ochorenie priedušiek, pre ktoré je typické, že po rôznych vyvolávajúcich podnetoch dochádza k záchvatom dýchavičnosti alebo kašľa na podklade zúženia dýchacích…

viac

Ako funguje prenos kyslíka krvou, na čo slúži pulzná oxymetria a ako vám môže oxymeter pomôcť, ak ochoriete covid-19? Prezradíme v našom článku.

viac

Prezradíme vám, čo presne sa skrýva za tajomným názvom dračia krv a na čo sa táto substancia hodí.

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.