MojaLekáreň.sk

Ako na zdravé opaľovanie

Ako na zdravé opaľovanie
Zdielať

Opaľujte sa zdravo! Máme pre vás tipy a rady na bezpečné a dlhotrvajúce opaľovanie bez spálenia.

Pomoc z prírody

GS betakarotén s nechtíkom lekárskym obohateným o biotín a zinok skvele chráni pokožku pri opaľovaní, pôsobí antioxidačne a spomaľuje prejavy starnutia. Pycnogenol je veľmi silný a účinný antioxidant, ktorý chráni telo pred voľnými radikálmi. Bioaktívne látky v ňom obsiahnuté podporujú tvorbu kolagénu a elastínu v pokožke a jeho antioxidačný účinok je mnohonásobne vyšší ako účinok vitamínu E alebo C. Znižuje rozvoj hyperpigmentácie a stareckých škvŕn. Staviť môžete aj na obklad z čierneho alebo zeleného čaju. Taníny obsiahnuté v čiernom čaji znižujú horúčavu tela a polyfenoly chránia pokožku pred poškodením UV žiarením. Účinná látka zeleného čaju epigalokatechín-3 gallát (EGCCG) je veľmi silný antioxidant s protizápalovým účinkom a chráni aj proti UV žiareniu. (PharmDr. Kamila Horníčková)

Ako sa opáliť, ale nespáliť

 • Slňte sa postupne. Na slnku nemusíte byť celý deň, stačia 2-3 hodiny a pokožka si postupne zvykne na slnečné žiarenie a získa bronzový nádych, ktorý dlhšie vydrží.
 • Pitný režim je základ. Tekutiny dopĺňajte pravidelne a v dostatočnom množstve. Koža vystavená slnku je skoro vysušená, stráca pružnosť a rýchlejšie sa na nej prejavujú príznaky starnutia.
 • Vyberte si vhodný krém s ochranným faktorom a nezabudnite namazať často zanedbávané miesta, ako sú priehlavky, chrbty rúk, uši, pery a očné viečka.
 • Vyhýbajte sa zbytočnému spáleniu. Spáliť sa môžete aj v tieni, pod oblečením alebo za sklenenou zástenou.
 • Krémom sa natrite najlepšie pol hodiny predtým, než sa pôjdete slniť. Myslite na opätovné mazanie počas dňa a hlavne po kúpaní.
 • Nezabudnite ošetriť pokožku po opaľovaní.

Aký ste fototyp?

Opaľovacie prostriedky vyberajte podľa typu pleti a svojho fototypu. Potom pozerajte na výšku ochranného slnečného faktora (SPF - Sun Protectiong Factor), ktorý zachytáva UV žiarenie a umožňuje predĺženie pobytu na slnku.

Rozoznávame 4 základné typy, ale niektoré zdroje uvádzajú až 5 typov fototypov pokožky:

 • I - veľmi svetlá pokožka, ryšavé vlasy, často pehy, čas prvej expozície 5 - 10 min.
 • II - svetlá pokožka aj vlasy, čas prvej expozície 10 - 20 min.
 • III - stredne svetlá pokožka, tmavšie vlasy, čas prvej expozície 20 - 30 min.
 • IV - tmavá pokožka, tmavé vlasy, čas prvej expozície 40 min.
 • V - veľmi tmavá pokožka, tmavé vlasy, čas prvej expozície 90 min.

Kombinácia UV indexu a fototypu vám prezradí, aký ochranný faktor zvoliť.

UV index  Kožný fototyp
  I. II. III. IV. V.
1-3 15 10 5 - -
4-6 25 20 10 5 -
7-9 40 30 20 15 10
10 a viac 50 40 30 20 15

Ako funguje opaľovanie

Pri pobyte na slnku na nás pôsobia UVA a UVB lúče. Žiarenie UVB stimuluje v tele tvorbu prospešného vitamínu D, zosilňuje kožu a podporuje tvorbu pigmentu. Žiarenie UVA sfarbuje pokožku do hnedého odtieňa. Všetkého ale veľa škodí, opaľovanie v nadmernej miere nášmu telu neprospieva. UVA uvoľňuje voľné radikály a má vplyv na rýchlejšie starnutie kože. UVB spôsobuje podráždenie, začervenanie až spálenie kože.

Dôležitosť vitamínu D

Vitamín D má pozitívny vplyv na psychické i telesné zdravie. Podieľa sa na správnej funkcii pohybového aparátu a telesných procesov. V období rastu pôsobí na vývoj kostí a zubov a tiež dohliada na správnu funkciu imunitného systému.

Jeho nedostatok spôsobuje:

 • únavu
 • bolesti svalov a kĺbov
 • nechutenstvo
 • vysoký krvný tlak
 • demineralizáciu kostí
 • úzkosť až depresiu

Nepodceňujte poopaľovaciu starostlivosť

Veľmi dôležité, avšak často podceňované, sú tiež prípravky po opaľovaní. Doprajte koži upokojenie, obnovenie vlhkosti, pružnosti a jemnosti. Pre regeneráciu pokožky, redukciu začervenania a drobných vrások, sú ideálne krémy či mlieka obsahujúce panthenol, aloe vera a vitamín E. Pre dlhotrvajúce opálenie a odstránenie voľných radikálov používajte produkty s obsahom betakaroténu.

Máte otázku k článku? Napíšte nám!

Prečítajte si tiež

Poradíme vám, ako postupovať, keď sa dostavia príznaky choroby covid-19, ako zvládnuť jej mierny priebeh v domácich podmienkach a tiež, kedy je už nutné vyhľadať lekársku starostlivosť.

viac

Testov na koronavírus je množstvo druhov – v článku sa zameriame na najčastejšie druhy, t.j. antigénové a PCR testy – vysvetlíme si, ako fungujú, aký je medzi nimi rozdiel, pre koho sa hodia a čo…

viac

Mnoho našich zákazníkov, rovnako tak ako čitateľov médií a sociálnych sietí, hľadá informácie o diskutovaných potenciálnych liekoch na SARS-CoV-2. Preto sme sa rozhodli vám zhrnúť o nich dostupné a…

viac

Zo všetkých strán sa na nás valia informácie o škodlivosti cukru. Prirodzene tak zaň hľadáme zdravšie náhradky. Jednou z nich je stévia. Je ale táto bylina naozaj zdravotne neškodná alebo ide skôr o…

viac
Spýtajte sa lekárnika

Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním.

Zistiť viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.