Tie najlepšie darčeky pre zdravie a veľa odmien za vianočné nákupy.

Obľúbené položky
Vybrať odmenu

Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Ako na opicu

Ako na opicu

Trávenie Bolesť Starostlivosť o telo Detoxikácia

Bolesť hlavy, sucho v ústach, žalúdočná nevoľnosť, celková únava ... to sú najčastejšie vedľajšie účinky neprimeranej konzumácie alkoholu - ľudovo povedané "opice". A ruku na srdce, kto môže povedať, že sa ho "opica" nikdy netýkala? Občas skrátka stačí málo a ráno je potom veľmi "bolestivé".

Ako na opicu

Po konzumácii alkoholu dochádza predovšetkým v pečeni vplyvom enzýmu alkoholdehydrogenázy k jeho rozkladu, pričom vzniká acetaldehyd, ktorý sa potom ďalej metabolizuje. Vysoké koncentrácie alkoholu v krvi, energeticky náročný metabolický proces a následne aj vysoké koncentrácie acetaldehydu v tele sú hlavnou príčinou toho, prečo je nám niekoľko hodín po pití alkoholu tak zle.

Príznaky opice a prvá pomoc

 • Ukrutný smäd - alkohol je diuretikom, to znamená, že zvyšuje vylučovanie vody a elektrolytov vo forme moču z tela von. To má však za následok zahustenie krvi a automatické spustenie kompenzačných mechanizmov, ktoré sa prejavia pocitom smädu.
  Prvá pomoc: Pite, pite, pite. Najlepšie čistú neperlivú vodu.
 • Bolesť hlavy - alkohol zvyšuje bunkovú osmózu - to znamená nasávanie vody do buniek. So zvyšujúcim sa množstvom vody sa zväčšuje aj veľkosť buniek, a to aj tých mozgových. Výsledkom je oveľa väčší tlak v dutine lebečnej, ktorý vnímame ako bolesť hlavy. Na druhú stranu, ako bolo už spomenuté vyššie, je alkohol účinné diuretikum a zvýšené odvodňovanie a následná dehydratácia tiež k bolestiam hlavy prispieva.
  Prvá pomoc: Opäť platí - pite, pite, pite. Je potrebné telo opäť "zavodniť".
 • Únava - telo na spracovanie vypitého alkoholu potrebuje veľké množstvo energie, ktoré potom človeku chýba. Naviac je telo dehydrované a vyčerpané.
  Prvá pomoc: Dodajte telu chýbajúcu energiu, vitamíny a minerály. Dobrú službu vám urobia napríklad sladené nápoje obsahujúce "rýchle cukry", sladké ovocie - banány, hrozno či mango. Obnoviť hladinu cukru v krvi pomôžu aj ovsené vločky, celozrnné cereálie či celozrnný chlieb.
 • Nevoľnosť - alkohol spôsobuje prekyslenie žalúdka, dráždi žalúdočnú sliznicu, čo môžeme pociťovať ako žalúdočnú nevoľnosť, často sprevádzanú zažívacími problémami.
  Prvá pomoc: Dostatok tekutín, ktoré môžu byť vo forme teplej polievky. Osvedčený je napríklad silný mäsový vývar či cesnačka. Vďaka polievke sa do tela dostanú okrem tekutín aj potrebné vitamíny a minerály. Prekyslený žalúdok možno neutralizovať studeným mliekom. Pokiaľ do mlieka pridáte banán a med, zároveň dodáte telu potrebnú energiu, vitamíny a minerály. Na zažívacie problémy dobre funguje Enterosgel®. Ide o inovatívny črevný adsorbent, ktorý pomáha pri hnačkách a tráviacich ťažkostiach. Pôsobí v tráviacom trakte, kde na seba viaže škodlivé látky, toxíny a patogény, ktoré odvádza z tela von.
 • Poškodenie pečene - pečeň je orgánom, kde dochádza okrem iného k štiepeniu toxického alkoholu na jednoduchšie, pre telo menej toxické látky. Častá a neprimeraná konzumácia alkoholu spôsobuje celé spektrum klinických príznakov a patologických zmien v pečeni, ktoré môžu viesť k závažným ochoreniam, vrátane cirhózy pečene a nádorových ochorení.
  Prvá pomoc: Najlepší spôsob, ako predísť poškodeniu pečene vplyvom alkoholu, je nepiť ho vôbec. Ale to je pre väčšinu z nás nereálne. Veď čo by to bolo za oslavu bez pohárika dobrého vína či dobre vychladeného piva. Preto tu viac ako inde platí: "Pite s mierou" a čas od času doprajte svojmu telu očistu. Uvidíte, že pravidelná detoxikácia organizmu a očista pečene (nielen po prehýrenej noci) vám prospeje. Budete sa cítiť oveľa lepšie, zlepší sa vám nálada a energie a elánu budete mať na rozdávanie.

Alkohol sprevádza ľudstvo už od nepamäti a pravdepodobne sa to len tak nezmení. Ale aby sme boli spravodliví, existujú dôkazy, že pravidelné pitie alkoholu v malom množstve môže nášmu telu i prospievať - ​​najmä srdcu a cievam. Je teda na každom z nás, ako sa o svoje telo bude starať.

A ak by vás zaujímalo, ako je na tom momentálne vaša pečeň a pankreas, nechajte sa otestovať. Vyšetrenie funkcie pečene a pankreasu stojí pár Eur, môžete si ho zaobstarať on-line a budete mať istotu, že je vaša pečeň v poriadku. Prevencia sa vám naozaj oplatí.

Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam