Úvodná stránka » Magazín MojaLekáreň.sk » Články a blogy » Ako na opicu

Ako na opicu

Trávenie Bolesť Starostlivosť o telo Detoxikácia

Bolesť hlavy, sucho v ústach, žalúdočná nevoľnosť, celková únava ... Poradíme vám prípravky a postupy, ktoré zaručene pomôžu pri opici.

Ako na opicu

Ako sa zbaviť bolesti hlavy pri opici

Ak sa ráno zobudíte s ukrutnou bolesťou hlavy a nepomáha ani poriadne zavodnenie, pomôže vám rýchlo Ibalgin. Ale pozor - neplatí tu, že čím viac, tým lepšie! Je to skôr naopak - vyššia dávka by mohla viac podráždiť už aj tak nepokojný žalúdok. (Mgr. Pavla Horáková)

Príznaky a prvá pomoc pri opici

 • Ukrutný smäd - alkohol je diuretikum, to znamená, že odvodňuje organizmus. Preto sa ráno prebudíte s ukrutným smädom.
  Prvá pomoc: Pite! Ideálne sú iontové nápoje, ktoré sú síce pôvodne určené pre športovcov, ale do tela doplnia potrebné látky, ktoré s konzumáciou alkoholu odišli.

Pomoc z prírody i stará dobrá klasika

Pri opici trpíme obvykle silnou dehydratáciou, dehydratací, žalúdočnou nevoľnosťou, prípadne bolesťou hlavy. Na dehydratáciu sú vhodné bylinné čaje, mätový, harmančekový, repíkový. Žalúdok upokojíte čistým, silným vývarom. Detoxikáciu vám pomôže zvládnuť vitamín C, alebo ďalšie minerály vrátane horčíka. (PharmDr. Kamila Horníčková)

 • Bolesť hlavy - alkohol zvyšuje bunkovú osmózu, to znamená nasávanie vody do buniek. So zvyšujúcim sa množstvom vody sa zväčšuje aj veľkosť buniek, a to aj tých mozgových. Výsledkom je oveľa väčší tlak v dutine lebečnej, ktorý vnímame ako bolesť hlavy.
  Prvá pomoc: Opäť pite a vezmite si niektorý z prípravkov, ktoré sú určené pre úľavu od bolesti hlavy.
   
 • Únava - telo na spracovanie vypitého alkoholu potrebuje veľké množstvo energie, ktoré potom človeku chýba. Naviac je telo dehydrované a vyčerpané.
  Prvá pomoc: Dodajte telu chýbajúcu energiu. Napríklad sladenými nápojmi, ktoré obsahujú rýchle cukry, sladkým ovocím, ako sú banány, hrozno či mango. Obnoviť hladinu cukru v krvi pomôžu aj ovsené vločky, celozrnné cereálie či celozrnné pečivo.

Čaj Pu-Erh na opicu

Čaj Pu-Erh zvyšuje odbúravanie alkoholu až dvojnásobne a znižuje bolesť hlavy.  (Odporúča PharmDr. Kamila Horníčková)

 • Nevoľnosť - alkohol spôsobuje prekyslenie žalúdka, dráždi žalúdočnú sliznicu, čo pociťujeme ako žalúdočnú nevoľnosť, často sprevádzanú zažívacími problémami.
  Prvá pomoc: Prekyslený žalúdok vie vyrovnať teplý vývar, studené mlieko s medom, vitamíny a minerály v podobe šumivého nápoja alebo napríklad Enterosgel®, ktorý navyše z tela odvedie nežiaduce toxíny.
 • Poškodenie pečene - pečeň je orgánom, kde dochádza mimo iné k štiepeniu toxického alkoholu na jednoduchšie, pre telo menej toxické látky.
  Prvá pomoc: Doprajte svojmu telu čas od času očistu.

Pozor na paracetamol

Pozor si dajte na prípravky s obsahom paracetamolu, ktorý je odbúravaný pečeňou. Tá je ale pri opici zamestnaná zbavovaním sa alkoholu, a preto je lepšie ju viac nezaťažovať. Nezabudnite na zvýšený príjem tekutín, ktorý pomôže telu rýchlejší návrat do normálu.. (Mgr. Pavla Horáková)

Prevenciu a kontrolu nezanedbávajte

 • Prevencia: zhruba pol hodiny pred plánovanou konzumáciou alkoholu si vezmite prípravok Anti Ethanol. Ten obsahuje zložky, ktoré pomôžu vášmu organizmu, aby sa lepšie vysporiadal s intoxikáciou alkoholom a zmierňuje následné príznaky kocoviny.
 • Alkohol tester: so šoférovaním po konzumácii alkoholu sa neodporúča zahrávať, následky totiž môžu byť fatálne. Vo vašej výbave by tak nemal chýbať alkohol tester, ktorý spoľahlivo zistí, koľko alkoholu sa vo vašom organizme ešte nachádza.
 • Kontrola pečene a pankreasu: ak by vás zaujímalo, ako je na tom vaša pečeň a pankreas, nechajte sa otestovať. Vyšetrenie funkcie pečene a pankreasu stojí pár Eur, môžete si test zaobstarať on-line a budete mať istotu, že je vaša pečeň v poriadku. Prevencia sa vám naozaj oplatí.
Hore
OK
Táto stránka využíva cookies pre vaše lepšie prechádzanie webovej stránky. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s ich používaním. Zistiť viac
Spracovávam
Spýtajte sa lekárnika