MojaLekáreň.sk

10 tipov ako sa zbaviť stresu

Čo je stres, aké typy stresu poznáme a ako mu čeliť sa dozviete v našom článku.

10 tipov ako sa zbaviť stresu
Zdielať
Navštívte súvisiacu produktovú kategóriu

Čo je stres

Stres je záťaž. Jedná sa o telesné alebo duševné napätie a nerovnováhu. Stres je niečo, čo zažívame všetci, dnes a denne, z rôznych príčin, v rôznej miere, v každej dobe, v každom veku. Prežívame ho vždy, keď musíme tvárou v tvár čeliť nejakej zmene, výzve, hrozbe či nebezpečenstvu a ako taký existuje už milióny rokov, aj keď mal pôvodne iné príčiny a iné formy.

Stres je veľmi úzko spojený s udalosťami, ktoré v nás prebúdzajú pocity úzkosti a strachu, neistoty, napätia, nepokoja a bezmocnosti.​

Čo nás najviac stresuje

Najväčším stresorom býva:

 • smrť blízkeho človeka,
 • závažné ochorenie,
 • úraz,
 • rozchod či rozvod,
 • strata zamestnania,
 • dlhodobé problémy, ktoré plynú z náročného povolania
 • napätie v rodine,
 • vlečúce sa súdne spory alebo
 • finančné starosti

Aj prehnané očakávania môžu stresovať

Občas sa skrátka v živote dostaneme do situácie, v ktorej sme sa nechceli ocitnúť ani v tom najhoršom sne. A dosť možno, že si za to často môžeme sami. Prečo? Pretože chceme byť niekde inde, než sme, s niekým iným, než sme a mať stále viac, ako máme. Nie sme trpezliví a ani pokorní. Chceme mať všetko, zvládnuť všetko a stihnúť všetko v krátkom čase a na 100%. A ešte očakávame, že nás všetci budú vždy chváliť a navždy mať radi.

Moderná doba a stres

Najmä v posledných desaťročiach sa stal stres, zdá sa, nevyhnutnou súčasťou našich životov viac ako čokoľvek iné. Doslova na každom kroku a čím ďalej viac prestupuje stres našu modernú, vyspelú a uponáhľanú spoločnosť zameranú predovšetkým na výkon, umelý ideál krásy a dokonalosť, moc a peniaze.

Stres a jeho vplyv na náš organizmus

 • Krátkodobý stres v istej miere pomáha mobilizovať energiu potrebnú niekedy doslova k záchrane života, inokedy k zlepšeniu výkonu a dosiahnutiu životného cieľa. Ľudský organizmus je prispôsobený tak, aby sa s ním dokázal čo možno najlepšie vyrovnať.
 • Dlhodobý stres je niečo celkom iné a môže mať zničujúci dopad na náš organizmus, na naše fyzické a duševné zdravie i naše rodinné a pracovné vzťahy. Aj odborníci poukazujú na fakt, že dlhodobý stres a nepohoda ničí naše telo oveľa viac ako 15 kg nadváhy alebo nadmerná konzumácia priemyselne upravovaných potravín.

Ako reagujeme na stres

Rôzni ľudia reagujú na stres rôzne. Odozva na stres môže byť primeraná, nedostatočná alebo naopak nekontrolovateľná a prehnaná, kedy môže človeka poškodiť. Každý sme iný, a tak aj každému z nás pomáha na zvládnutie stresu niečo iné: niekomu kúsok horkej čokolády, pohár šampanského a horúci bublinkový kúpeľ, inému ísť si zacvičiť do posilňovne a potom posedieť s priateľmi pri dobrej večeri a ďalšiemu pobudnúť úplne sám niekde ďalej od ľudí a pred zaspaním si prečítať kapitolu z knižky.

Vždy je ale potrebné si uvedomiť, že rýchle riešenia sú dočasné, akokoľvek môžu byť na chvíľu prínosné a príjemné. Dôležitejšie pre zvládnutie stresu je dostať sa priamo ku koreňom stresu a tým aj k podstate seba samého.

10 tipov, ako sa zbaviť krátkodobého stresu a vyzrieť nad tým dlhodobým

1. Spoznajte a vnímajte príčiny toho svojho stresu a jeho príznaky. Ak sa chcete naučiť stres zvládať, je potrebné si uvedomiť, kam až v stresových situáciách môžete zájsť a snažiť sa tieto medze neprekračovať. Trvalá zmena nenastane cez noc. Nebude to jednoduché ani ľahké a možno budete musieť radikálne zmeniť svoj životný štýl.

2. Buďte k sebe úprimní. Buďte úprimní v tom, čo vás naozaj stresuje a trápi. A nielen tu a teraz, ale aj celkovo vo vašom živote. Nech je to čokoľvek, zaslúži si to maximálnu pozornosť a rešpekt, rovnako ako vy sami. A naučte sa byť k sebe úprimní za všetkých okolností!

3. Buďte realistickí. Zvažujte svoje priority a reálne možnosti, a to nielen v stresovej situácii.

4. Nereagujte prehnane na stresovú situáciu. Nič nemusí byť tak hrozné, neriešiteľné a beznádejné, ako sa vám v danej chvíli a na prvý pohľad zdá, zvlášť ak ste unavení, nevyspatí a podráždení.

5. Skúste sa na svoju stresovú situáciu pozrieť s nadhľadom a s vedomím, že vy ste sa nezbláznili, že to svet sa možno zbláznil, ale že všetko bude dobré. Pripustite si ten prostý fakt, že aj bez vás sa svet točí a točiť ešte bude a slnko svieti a ešte chvíľu bude :-)

6. Nebojte sa požiadať o pomoc − svojich kolegov, svojich známych, priateľov, susedov, príbuzných, psychológa, terapeuta, finančného poradcu,...

7. Naučte sa hovoriť NIE. Nenechávajte sa zavaliť ďalšími a ďalšími úlohami.

8. Naučte sa delegovať niektoré zo svojich úloh na ostatných.

9. Naučte sa plánovať svoj čas na dnes, na zajtra a na ďalší týždeň. V danom okamihu robte len tú jednu vec − tak, ako najlepšie viete, sústredene a dobre, v pokoji a bez premýšľania o tých ďalších sto veciach, ktoré ešte musíte alebo budete musieť.

10. Buďte na seba naozaj láskaví a dobrí. Majte sa radi a starajte sa o seba. Najlepšie tak, že denne venujte chvíľku času a vedomej pozornosti výhradne sami sebe a každý večer sa pochváľte za čokoľvek, čo sa vám ten deň podarilo.

Žite prítomnosťou

Je naozaj liečivé uvedomiť si, aké dôležité je žiť v prítomnosti. Naša myseľ je vyčerpaná útekmi do minulosti, často a rada sa zaoberá nejakým problémom, neúspechom, zradou, krivdou alebo klamstvom, skrátka niečím nepríjemným, čo sa stalo v minulosti − my sami to tak znovu a znovu prežívame a pestujeme v sebe negatívne emócie, postoje, smútok a bolesť aj v prítomnosti. Niekedy naopak "maľujeme čerta na stenu", t. j. vytvárame si v mysli budúce negatívne scenáre, búrky a karamboly, dopredu sa strachujeme, ako to dopadne. Pestujeme si tak obavy z vecí, z ľudí alebo situácií, ktoré ešte nenastali a možno ani nenastanú.

Preto je veľmi dôležité snažiť sa neobzerať často do minulosti, nelipnúť na nej, súčasne sa nebáť budúcnosti a najmä maximálne vnímať prítomnosť a byť za ňu vďační. Akokoľvek sa vám to v danej situácii, keď cítite stres, úzkosť a napätie, bude zdať absurdné, snažte sa na chvíľu upokojiť svoju myseľ, zhlboka sa nadýchnuť, vydýchnuť a pokojne začať dýchať. Hlavne sa v tejto chvíli o nič usilovne nesnažte.

Relaxujte

Relaxácia je vedomé uvoľnenie tela a mysle a svalového napätia. Pomáha sústrediť sa na konkrétnu situáciu alebo úlohu, pomáha regenerovať sily po namáhavej duševnej činnosti a tiež uľahčuje spánok. Naučte sa relaxovať pravidelne 1 − 2x denne 10 − 15 minút, pritom vylúčiť rušivé vplyvy, dopriať si pohodlnú pozíciu, zavrieť oči a sústrediť sa plne na cvičenie. Relaxácia vyžaduje nácvik, čas a trpezlivosť, ale oplatí sa. Časom vám potom postačí niekoľko málo minút, kedy sa dokážete plne uvoľniť nielen pred očakávanou stresovou udalosťou, ale aj priamo v nej.

Upokojte myseľ meditáciou

Zúčastnite sa odborne vedeného kurzu, kde sa meditovať naučíte, alebo si o tom niečo prečítajte, alebo jednoducho len tak "buďte". Spočiatku najlepšie denne, 10 minút ráno a večer, ale pravidelne.

Ako na meditáciu

Buďte osamote, v pokoji, vymedzte si svoj obľúbený tichý priestor, najlepšie doma, na záhrade alebo v prírode, kde sa cítite v bezpečí, kde je vám skutočne dobre a príjemne. Posaďte sa na zem tak, ako je vám to pohodlné, zatvorte oči a potom pomaly, zhlboka a vedome dýchajte. Zamerajte sa na svoj dych a vnímajte len svoje telo, s každým výdychom a nádychom. Keď k vám budú prichádzať myšlienky a ony budú :), nechajte ich byť, prichádzať, odchádzať, nechajte ich voľne plynúť a neuľpievať na žiadnej z nich. Pustiť ich. Nemyslieť. Postupne sa naučíte odpútať sa od všetkého mimo vás a naopak zažívať stavy hlbšieho ticha a pokoja vnútri vás.

Nič sa neučte. Len chvíľu buďte.

Ak vás relaxácia ani meditácia neoslovuje, skúste stráviť 5 − 10 minút denne v úplnom pokoji, cielene a vedome sústredenie na tu a teraz, vám pomôže významne znížiť hladinu stresu. Môže to byť napríklad taký malý rituál večer pred zaspaním: položíte si ruky dlaňami na brucho a len ticho a pokojne vnímate svoj dych a pohyby brušného dýchania a myslíte pritom len na samé príjemné veci, alebo ešte lepšie nemyslíte vôbec na nič. Uvidíte, že časom budete týchto svojich pár minút sami sebe ordinovať nielen pred zaspaním, ale aj ráno po prebudení a možno aj v priebehu dňa, doma alebo v práci.

Prejavte vďačnosť a pokoru

Každé ráno, keď sa prebudíte, ako vstanete z postele a začnete nový deň, rovnako tak i večer, keď ľaháte k spánku, poďakujte za všetko, čo v živote máte, za všetkých, ktorí vás majú radi a vy ich, a za to, čo vám život doprial a čo sa vám podarilo.

Stres a črevná mikroflóra spolu súvisia

Stres má vplyv na správne fungovanie črevnej mikrobioty. Znečistené ovzdušie, nekvalitná strava a nedostatok fermentovaných potravín v strave negatívne ovplyvňujú aj fungovanie našich čriev.(PharmDr. Kamila Horníčková)

Čo môžete ešte vyskúšať proti stresu

Predovšetkým dopriať si čas na veci, ktoré vám robia dobre, napr.

 • hrnček teplého kakaa alebo mlieka s medom
 • bylinkový čaj, napr. ľubovník, medovka, valeriána lekárska, levanduľa
 • pohárik dobrého vína alebo šampanského
 • miska rôznych neslaných orieškov a semiačok
 • čokoláda s vyšším obsahom kakaa
 • dobré a kvalitné potraviny − ale NIE prejedať sa alebo v noci vyjedať chladničku!
 • spánok − pravidelný, zdravý, ničím nerušený
 • nákup − kúpiť si niečo pekné, pre radosť, pre seba alebo pre niekoho − ale NIE celodenné bezcieľne trávenie voľného času vo veľkom nákupnom centre a patologické nakupovanie všetkého možného, čo nutne (ne) potrebujeme.
 • pohyb − ten, čo vás naozaj baví, so slúchadlami alebo bez, aspoň 30 minút 2 až 3-krát v týždni. Pomáha uvoľniť fyzické a duševné napätie, pretože sa do krvného obehu vyplavujú endorfíny, ktoré nám dovoľujú zabudnúť na všetky starosti, zlepšujú náladu a zbavujú úzkosti. A pamätajte! Netreba s nikým v ničom súťažiť, ani chcieť zvládnuť príliš veľa a príliš rýchlo. Tým by sa stresová situácia len prehĺbila. Len je potrebné si pre pohyb nájsť vo svojom každodennom živote miesto. A tak môžete napríklad začať chodiť na nákupy pešo, obmedziť jazdu autom, dávať prednosť schodom pred eskalátormi či výťahom, ráno pred prácou alebo počas obedňajšej prestávky si ísť na chvíľu von zabehať alebo zacvičiť.
 • joga − úplne ideálna forma tréningu tela a duše vhodná pre veľkú väčšinu ľudí
 • tanec − v kurze alebo pokojne aj sami doma, s hudbou, s plným nasadením, bez zábran a hanby :)
 • masáž − klasická, reflexná, thajská, aróma, lymfatická ai.
 • aromaterapia − najčastejšie využívajúca spojenie rôznych esenciálnych olejov s ľudským dotykom pri masážach. Esenciálne oleje sa využívajú k prevencii rôznych ochorení aj na účely liečebné a k prvej pomoci, na zábaly, obkladom i parným inhaláciám. Najčastejšie a najobľúbenejšie domáce využitie esenciálnych olejov je v podobe niekoľkých kvapiek do pripraveného teplého kúpeľa, tiež pri saunovaní alebo pri meditácii s využitím aromatickej lampy, elektrického odparovača alebo izbového rozprašovača alebo i vonnej sviečky.
 • hudba − počúvanie hudby, ktorú máme radi, ktorá nás dostane do pozitívnej nálady, aktivity a tzv. do varu alebo naopak, ktorá nás upokojí, pohladí po duši, prispeje k meditácii a relaxácii
 • umenie a krása − dobre zvolené a správne načasované, v rôznej podobe a forme − divadlo, koncert, kino, film, muzikál, výstava, galérie, múzeá
 • vlastná tvorba, kreativita, koníčky - maľovanie, kreslenie, písanie, fotenie, vyšívanie, pletenie alebo háčkovanie, práca s drevom, s hlinou alebo s korálkami alebo gombíkmi, čítanie obľúbenej knižky, hra na hudobný nástroj, spev, práca na záhradke
 • príroda − podľa času a možností krátka prechádzka alebo dlhší výlet do prírody, do lesa, do hôr,... Človek môže vyraziť s priateľmi, so psom, na koni,... ale pokojne aj sám.
 • upratovanie − poriadne vyčistite, vygruntujte prípadne čisto vymaľujte svoju izbu, byt alebo dom a zbavte sa pritom všetkých zničených a rozbitých vecí alebo vecí a šiat dávno nepoužívaných, zbytočne skladovaných a nepotrebných.
 • pomoc − nezištne pomáhajte iným napr. v dobročinnej organizácii, susedovi, kolegovi v práci, v domove dôchodcov, v nemocnici, v psom útulku, na ulici, v obchode,... Pretože niekedy stačí len tak niečo niekomu (i cudziemu) pochváliť, povzbudiť slovom, úsmevom. Často nás to nič nestojí, napriek tomu je to skvelý spôsob, ako sa v uponáhľanom dni zastaviť a obnoviť v sebe vieru v seba a druhých.
 • priatelia − asi najväčším stresom a bolesťou v ľudskom živote je strata blízkeho človeka, preto je viac než dôležité mať okolo seba priateľov, starých dobrých aj spoznávať tých nových a súčasne aj byť priateľom pre druhých, nezanedbávať priateľské a sociálne väzby a aktívne sa o ne starať. Pamätajte si − je dobré byť niekedy osamote a sám, ale je smutné a zdraviu škodlivé byť osamotený a osamelý. Zvlášť, keď máte na výber.
 • hojivá sila dotyku − vrelý a pevný stisk ruky, pevné a láskyplné objatie, sex s milovaným partnerom,... To všetko sú formy neverbálnej komunikácie, pomocou nich najlepšie vyjadrujeme svoje momentálne rozpoloženie, náladu, city, pocity i sexualitu. Pre človeka sú intuitívne, životodarné a uzdravujúce a pomáhajú často viac ako čokoľvek iné navodiť pocit citovej pohody, bezpečia, lásky a sebaprijatia.
 • mať svoj domov − vy, vaša rodina, partner, deti, vaši najbližší, ktorých milujete a oni vás, vaše veci, knižky, vôňa, fotky, spomienky, súčasnosť, budúcnosť,... miesto, kam sa radi vraciate a vracať chcete, vaše zázemie, bezpečie, teplo, láska, pohoda, pokoj a radosť,...

Nič z vyššie uvedeného prosím neberte ako všemocné a nemenné protistresové pravidlá platné rovnako pre všetkých. Naopak. Kým jedného by stávkovanie reďkoviek priviedlo na pokraj šialenstva, niekto iný by zase trpel pri predstave, že sa má sám vypraviť do hôr. Sami si vyberte, čo je vám najpríjemnejšie a zostavte si vlastný protistresový recept. A keď sa vám podarí sa ho držať, podarí sa vám tiež vrátiť svoje telo, myseľ a srdce do pokoja a rovnováhy.

Navštívte súvisiacu produktovú kategóriu
Kozmetika a hygiena

Prečítajte si tiež

Betaglukány (niekedy nazývané imunoglukány) sú prirodzene sa vyskytujúce polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v hubách, baktériách a rastlinách. Nájdete ich v našom sortimente výživových doplnkov - či…

viac

Hovädzí kolagén ľudia na stránkach MojaLekáraň.sk nakupujú dva a pol násobne viac ako ten morský. Často si myslia, že je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nie je to tak. Odborníčka a lekárnička online…

viac

Ľanové semienko sa pestuje v dvoch odrodách (hnedý ľan a zlatý ľan) a má mnoho zdravotných výhod. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a rád, prečo by ste ho mali pravidelne zaraďovať do svojho…

viac

Mandle sú komplexným zdrojom živín - preto sú obľúbené nielen u priaznivcov rôznych diét (vegetariánov, nízkosacharidovej, keto či paleo diéty), ale aj u ľudí s potravinovými alergiami - sú…

viac

DOPRAVA ZADARMO

k nákupu nad 20 €

Prihláste sa k odberu noviniek
a zľavový kód vám pošleme e-mailom.